Zasilanie jest krytycznym elementem DATA CENTER. Jak wszystko inne, co wymaga energii elektrycznej, Centra Danych polegają na zasilaniu prawie we wszystkim. Brak zasilania = brak Centrum Danych.
Podczas doboru zasilania dla Serwerowni należy brać pod uwagę szereg czynników. Zasilanie Data Center musi sprostać zapotrzebowaniom na moc oraz gwarantować niezawodność i bezpieczeństwo przy jednoczesnej optymalizacji kosztów. Opracowanie inteligentnego łańcucha zasilania gwarantuje spełnienie tych wymagań.
Aby mieć pewność, że wszystko w Centrum Danych działa bezproblemowo przez cały czas, kierownicy obiektów muszą zapewnić stały dopływ czystej, nieprzerwanej energii elektrycznej o krytycznym znaczeniu.
Większość Centrów Danych pobiera energię elektryczną z szerszej miejskiej sieci elektrycznej. Obiekt będzie wtedy dysponował jednym lub kilkoma transformatorami, które będą pobierać energię, zapewniając jednocześnie, że dopływająca moc ma właściwe napięcie i właściwy rodzaj prądu (zwykle konwertowany z AC na DC).
Niektóre Centra Danych uzupełniają swoją energię z szerszej sieci lub całkowicie ją eliminują dzięki zainstalowanym na miejscu urządzeniom do wytwarzania energii elektrycznej w postaci autonomicznych generatorów lub alternatywnych źródeł energii, takich jak panele fotowoltaiczne i turbiny wiatrowe.
Moc jest następnie przekazywana do rozdzielnicy głównej, w której znajdują się bezpieczniki, automatyczne zabezpieczenia i jednostki ochrony przed prądem upływowym. Dalej moc jest rozprowadzana do wielu punktów końcowych, takich jak systemy zasilania bezprzerwowego (UPS).
UPS nie tylko pomaga „oczyścić” pulsującą energię elektryczną, zapewniając, że problemy takie jak przepięcia nie mają wpływu na sprzęt, ale każdy z nich jest odpowiedzialny za dostarczanie zasilania do wielu wyłączników. W standardowym środowisku Centrum Danych do pojedynczego wyłącznika podłączonych jest nie więcej niż siedem lub osiem serwerów, ale liczba ta będzie zależeć zarówno od pojemności wyłącznika, jak i wydajności serwera.
Systemy UPS służą również jako początkowa kopia zapasowa w przypadku przerwy w dostawie prądu lub podobnego problemu. Typowy zasilacz UPS może zasilać serwery i wyłączniki przez maksymalnie pięć minut; w ten sposób jest wystarczająco dużo czasu, aby awaryjny generator działał natychmiast po awarii lub podobnym problemie z szerszą siecią elektryczną.
Aby zapewnić nieprzerwany czas pracy i maksymalnie zminimalizować przestoje, większość Centrów Danych ma zapasowe źródło zasilania na miejscu lub w pobliżu. Częściej niż nie, zasilanie awaryjne pochodzi z generatora paliwa, który sam jest zasilany benzyną lub olejem napędowym.
Aby Centra Danych działały nieprzerwanie i bez przerw, menedżerowie muszą zużywać dużo energii elektrycznej. Według jednego z raportów cała branża Centrów Danych zużywa rocznie ponad 90 miliardów kilowatogodzin energii elektrycznej. Jest to ekwiwalent produkcji około 34 elektrowni węglowych.
W skali globalnej 3% całej energii elektrycznej zużywanej na świecie trafia do Centrów Danych. Te 416 terawatów to znacznie więcej niż cała energia elektryczna zużywana przez całą Wielką Brytanię.
Istnieje kilka powodów, dla których zużycie energii jest tak wysokie – i rośnie – w środowiskach Centrów Danych. Dużo energii do pracy wymagają nie tylko serwery i inne krytyczne elementy sprzętu IT, ale także cały sprzęt pomocniczy. Oświetlenie, systemy chłodzenia, monitory, nawilżacze itp. potrzebują energii elektrycznej i czasami mogą zwiększyć rachunki za energię.
Aby określić, ile energii elektrycznej w Centrum Danych trafia do serwerów w porównaniu do urządzeń innych niż IT, obiekty mierzą pobór energii i efektywność jej wykorzystania za pomocą wyniku wydajności zużycia energii (PUE). Wynik 1 oznacza, że każda jota energii w Centrum Danych jest przeznaczona na serwery i nic więcej, natomiast wynik 2 oznacza, że sprzęt pomocniczy zużywa tyle samo energii elektrycznej, co serwery i inne komponenty IT.