Podczas projektowania Serwerowni profesjonaliści często stają przed dylematem wyboru dla dystrybucji okablowania i chłodu systemu, podłóg podniesionych lub napowietrznych koryt kablowych. Dwadzieścia lat temu nie było na ten temat dyskusji, ponieważ praktycznie wszystkie Centra Danych korzystały z systemów podłóg podniesionych, a dzisiaj nie jest już to taka oczywista sprawa. Chociaż można uzasadnić obie opcje, z pewnością istnieje wiele powodów, dla których podłogi podniesione pozostały standardem branżowym w Serwerowniach.
W końcu większość projektantów i działów IT zna już podłogi podniesione, a systemy te oferują więcej opcji integracji elementów infrastruktury w przeciwieństwie do Data Center zbudowanych bezpośrednio na posadzce. Elastyczność i skalowalność to jednak dopiero początek.
Systemy podłogi podniesionej są niezwykle łatwe w budowie oraz szybkie w rekonfiguracji i rozbudowie. Dodatkowo oferują dużą elastyczność w momencie modernizacji urządzeń do nowej generacji w istniejącej przestrzeni. Nawet przy rosnącej gęstości mocy podłogi podniesione nadal przenoszą różne obciążenia cieplne.
Bez systemu podłogi technicznej zasilanie szaf musi być prowadzone z góry za pomocą systemu magistrali, co jest skomplikowane z wielu powodów. Systemy te są często zastrzeżone, kosztowne i nieelastyczne z kilkoma opcjami. Podczas gdy zwarcie w podpodłogowym kablu zasilającym może spowodować usunięcie jednego stojaka, to samo zwarcie w systemie szynowym może spowodować odłączenie całego zasilania i dziesiątek stojaków. Naprawy i wymiany są również dużym obciążeniem.
Zastosowanie podpodłogowego systemu chłodzenia opartego o klimatyzatory montowane na podłodze ułatwia w razie potrzeby wdrożenie dodatkowego chłodzenia od góry, a naprawy są znacznie prostsze, ponieważ wymagają usunięcia tylko kilku płytek podniesionej podłogi, aby uzyskać dostęp do przestrzeni.
Podniesione podłogi zapewniają swobodną ścieżkę dla dystrybucji okablowania, która nie wymaga drabinek ani specjalnych strukturalnych korytek kablowych i sufitów. Okablowanie napowietrzne wymaga dostępu do struktur napowietrznych, takich jak kanały i głowice tryskaczowe, a dostęp i konserwacja często wymagają więcej osób i użycia drabiny. Dodatkowo należy wziąć pod uwagę, że ryzyko przypadkowego odłączenia kabli jest bardziej prawdopodobne w przypadku okablowania napowietrznego niż okablowania podpodłogowego.
Prowadzenie okablowania w przestrzeni podpodłogowej oznacza również, że wysokość sufitu i przeszkody nad głową, takie jak systemy tryskaczowe, nie stanowią problemu. Podniesione podłogi ułatwiają dostęp do okablowania poprzez proste usunięcie wybranych płyt podłogi technologicznej zamiast skomplikowanego systemu potrzebującego więcej personelu i drabin.
Wreszcie podłogi podniesione oferują wbudowane siatki uziemiające do urządzeń wrażliwych na przepięcia, a także kanały dystrybucji wody, co zmniejsza ryzyko zalania urządzeń w rackach.
Dodanie przepustnic, zintegrowanych wentylatorów i perforowanych płyt podłogowych w Serwerowni sprawia, że systemy z podłogą podniesioną są idealną platformą dla dodatkowych urządzeń chłodzących, ponieważ optymalizują sterowanie przepływem powietrza w poszczególnych strefach lub szafach. W uproszczeniu Centra Danych uzyskują najlepsze zarządzanie przepływem powietrza przy użyciu gorących/zimnych korytarzy i nie ma lepszego sposobu na wdrożenie takiego systemu niż zastosowanie odpowiednio pełnych i perforowanych płyt podłogowych w odpowiednich strefach.
Wreszcie, wielu twierdzi, że systemy podłóg podniesionych oferują lepszą estetykę niż napowietrzne korytka kablowe, ponieważ prowadzenie kabli pod podłogą zapewnia schludność i czystość wnętrza. Systemy okablowania napowietrznego często przebiegają pod oprawami oświetleniowymi, rzucając cień na miejsca pracy i szafy, a prowadzenie kabli pod podłogą sprawia, że cała Serwerownia jest jasna, czysta i schludna.
Chociaż z pewnością można argumentować zarówno za napowietrznymi korytami kablowymi, jak i systemami podłóg podniesionych, to podłogi podniesione pozostają nie bez powodu standardem branżowym. Oferują one elastyczność, skalowalność i dużo opcji zarządzania przepływem powietrza, które są po prostu niemożliwe w przypadku systemu napowietrznego.