POSZUKUJEMY – Projektant / Konsultant ds. siec...
DCNART Sp. z o.o. – firma z branży teleinformatycznej, dystrybutor Electrical & Network PANDUIT...
czytaj więcejKażdy wie, że okablowanie z wykorzystaniem skrętki kategorii 6A oferuje wyższą wydajność niż kategorii 6, stąd litera „A”, która oznacza „wzmocniony” (z ang. augmented). Techniczne porównanie Kat. 6A z Kat. 6 pozwoli określić, która z nich jest odpowiednia dla konkretnych potrzeb i budżetu.
Okablowanie Kategorii 6 zostało zatwierdzone przez TIA (Telecommunications Industry Association) w 2002 roku, jedynie rok po Kat. 5e. W tym czasie Kategoria 5e, z częstotliwością pracy wynoszącą 100 MHz, obsługiwała gigabitowe prędkości transmisji do 100 metrów. Okablowanie Kat. 6 zwiększyło częstotliwość pracy do 250 MHz, jednak nadal było w stanie obsługiwać tylko prędkości gigabitowe. Po co więc wprowadzać takie okablowanie, jeśli obsługiwało ono taką samą prędkość transmisji? Zwłaszcza, że było ono mniej więcej o połowę droższe niż Kat. 5e, gdy pierwszy raz trafiło na rynek.
Podczas gdy zarówno Kat. 6, jak i Kat. 5e mogły obsługiwać prędkości gigabitowe, kable kat. 5e oferowały bardzo niewielki (jeśli w ogóle) zapas wydajności. W otoczeniu podatnym na zakłócenia, które wprowadza przesłuchy lub gdy kable muszą transmitować więcej danych, operatorzy sieci zmagali się z ograniczoną wydajnością Kat. 5e i związanymi z tym wyższymi bitowymi stopami błędów (BER). Większa przepustowość Kat. 6 i plastikowy separator oddzielający pary w celu poprawy wewnętrznych przesłuchów wyeliminowały te problemy. Co więcej, nieco większy przekrój żyły kat. 6 wynoszący 23 AWG w porównaniu do 24 AWG dla kat. 5e lepiej radził sobie z gromadzeniem się ciepła w zastosowaniach Power over Ethernet (PoE), które stawały się coraz bardziej powszechne w tamtym czasie wraz z wprowadzeniem IEEE 802.3af Typ 1 PoE, które zapewnia do 15W mocy i IEEE 802.3at Typ 2 PoE, które zapewnia do 30W. Z biegiem lat różnica w cenie znacznie spadła. Obecnie kat. 6 kosztuje zwykle tylko od 10% do 15% więcej niż kat. 5e.
Zatwierdzony przez standardy branżowe w 2009 roku, Kat. 6A „rozszerza” wydajność okablowania z wykorzystaniem skrętki, zapewniając dwukrotnie większą przepustowość, działając z częstotliwością 500 MHz, aby obsługiwać 10-gigabitowe prędkości transmisji do 100 metrów. Aby osiągnąć taką wydajność, skrętka Kat. 6A jest produkowana z większą precyzją, z mniejszymi tolerancjami i większym skrętem par, aby spełnić bardziej rygorystyczne specyfikacje kabli. Jak pokazano poniżej, tłumienność wtrąceniowa IL jest o 7% mniejsza, NEXT jest o 25% lepszy, a tłumienie sygnału odbitego RL jest o 37% większe dla Kat. 6A w porównaniu do Kat. 6.
Wybór między Kat. 6 i Kat. 6A zależy od tego, jakie aplikacje mają być obsługiwane. Niektóre zainstalowane kable Kat. 6 mogą obsługiwać 10 Gigabitów na odległość od 35 do 55 metrów, ale konieczne będzie przeprowadzenie testów kwalifikacyjnych w celu zweryfikowania obsługi tych prędkości. Kable Kat. 6, a nawet niektóre kable Kat. 5e, mogą również obsługiwać prędkości 2,5 i/lub 5 Gigabitów na odległość 100 metrów, co jest wymagane w przypadku wdrożeń Wi-Fi 5 i wyższych. Ponownie jednak konieczne jest przeprowadzenie testów kwalifikacyjnych w celu zweryfikowania obsługi działania.
Z kolei Kat. 6A obsługuje wszystkie prędkości do 10 Gigabitów na odległość do 100 metrów. Ponadto lepsza tłumienność wtrąceniowa kat. 6A zapewnia doskonałą obsługę 802.3bt PoE typu 3 (60W) i PoE typu 4 (90W). Ponieważ tłumienność wtrąceniowa rośnie wraz z temperaturą i odległością, używanie kabli kat. 6 dla wyższych poziomów mocy PoE może skutkować skróceniem długości łącza, nawet jeśli łącze ma obsługiwać tylko prędkości gigabitowe.
Podsumowując, kat. 6A jest uważana za najbardziej przyszłościowy typ okablowania i jest zalecana przez standardy branżowe dla wszystkich nowych wdrożeń, zapewniając spokój przy obsłudze najnowszych aplikacji LAN. Jeśli dysponujesz bardzo ograniczonym budżetem i potrzebujesz obsługiwać tylko prędkości gigabitowe i niższe poziomy PoE, bez planów wdrażania bardziej zaawansowanych aplikacji, Kat. 6 jest odpowiednią opcją.
Źródło: https://store.cablesplususa.com/cabling-insider-blog/Cat6VSCat6A/
DCNART Sp. z o.o. – firma z branży teleinformatycznej, dystrybutor Electrical & Network PANDUIT...
czytaj więcejChoć tematyka szaf może nie wydawać się ekscytująca, produkty te są bardzo ważne w...
czytaj więcejW dzisiejszych czasach, złożoność i wymagania dotyczące infrastruktury teleinformatycznej w środowiskach przemysłowych są na...
czytaj więcej